X9241AUSIZT1 Overview20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The number of positions is 64.There are 20 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 20 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.A member of the family X9241A pentometer belongs to.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.Additional features of this digital potentiometer include: REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 50000 OHMS
X9241AUSIZT1 FeaturesAvailable in 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9241AUSIZT1 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
X9241AUSIZT1 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 50000 OHMS |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | X9241A |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 40 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -3V |
| Length | 12.802mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |