Z84C3010PEG OverviewA 28-DIP (0.600, 15.24mm)-shaped packaging surrounds the digital timer. There is 10MHz frequency set on the programmable timer.It is used to pack in Tube case. Through Hole is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 4.5V~5.5V. The type of chips can be divided into Counter/Timer Circuit (CTC). The operating temperature of this timer clock is -40°C~100°C. To mount this digital timer with Through Hole. The operating supply voltage is rated at 12mA voltage. It is based on Z84C30. The timer clock contains 28 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 5V voltage. The sum of the IC chip pins is 28 .
Z84C3010PEG FeaturesOperate frequency at 10MHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Through Hole
Z84C3010PEG ApplicationsThere are a lot of Zilog
Z84C3010PEG Programmable Timers & Oscillators applications.
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Counter/Timer Circuit (CTC) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Frequency | 10MHz |
| Base Part Number | Z84C30 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Operating Supply Current | 12mA |
| Memory Type | ROMless |
| Data Bus Width | 8b |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |