1337DVGI8 OverviewIn the TSSOP package, real time clocks is embedded as a dependency.Tape & Reel (TR) is the package format.When a transmission line is terminated with 8 terminations, it means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.It should be noted that this RTC real time clock is being supplied with 3.3V voltage at the moment.A total of 8 pins are equipped with the RTCs.Mounting type Surface Mount is chosen for the RTC module.In order for it to be powered, it requires a power supply of 2/5V.When an input signal is received, 1 timers are used to output a signal at a preset time.Optimal efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at 3.3V.A temperature higher than -40°C is ideal for operating.RTC time is recommended to keep the operating temperature below 85°C.It reaches a maximum supply voltage of 5.5V (Vsup).
1337DVGI8 FeaturesTSSOP package
8 terminations
8 pin count
2/5V power supplies
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
1337DVGI8 ApplicationsThere are a lot of Integrated Device Technology (IDT)
1337DVGI8 Real Time Clocks applications.
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Interface | 2-Wire, I2C, Serial |
| Logic Function | Clock |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Information Access Method | I2C |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output |
| Part Status | Active |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V |
| Base Part Number | IDT1337 |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.6μA @ 1.3V~1.8V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |