RTC-4574SA:B:PURE SN OverviewIn the 14-SOIC (0.197, 5.00mm Width) package, real time clocks is embedded.1.6V~5.5V is the supply voltage of this electrical RTC.Clock/Calendar is the type of this electrical real time clock.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C should be the operating temperature.Operating with Alarm are possible.It belongs to the RTC-4574SA series of real time clocks.
RTC-4574SA:B:PURE SN Features14-SOIC (0.197, 5.00mm Width) package
RTC-4574SA series
RTC-4574SA:B:PURE SN ApplicationsThere are a lot of EPSON
RTC-4574SA:B:PURE SN Real Time Clocks applications.
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.197, 5.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-SOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | RTC-4574SA |
| Feature | Alarm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 1.6V~5.5V |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Current - Timekeeping (Max) | 1μA~2μA @ 3V~5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |