DS1371U+T&R OverviewIn the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, real time clocks is embedded.Tape & Reel (TR) is the way time clock is packaged.1.7V~5.5V is the supply voltage of this electrical RTC.Binary Counter is the type of this electrical real time clock.There is an real time clock (RTC) mounted in the way of Surface Mount.-40°C~85°C should be the operating temperature.Operating with Alarm, Square Wave Output, Watchdog Timer are possible.The DS1371 family contains RTCs .Mounting type is Surface Mount.There are 8 pins on it.High efficiency requires a 3.3V supply voltage.Temperatures higher than -40°C should be used.Temperatures below 85°C are recommended for operation.A minimum supply voltage of 1.7V is required to operate real time clocks.The maximal supply voltage is 5.5V.
DS1371U+T&R Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
Be maintained at 3.3V for high efficiency.
DS1371U+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1371U+T&R Real Time Clocks applications.
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-uMAX |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| Feature | Alarm, Square Wave Output, Watchdog Timer |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Binary Counter |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 1.7V~5.5V |
| Base Part Number | DS1371 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Logic Function | Clock, Counter |
| Time Format | Binary |
| Date Format | Binary |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.3μA @ 1.7V~5.5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |