23S05-1DCG OverviewTube-method packaging is used for clock ICs. The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains this clock generator. The input of this clock generator is designed to be LVTTL. To access the full performance of the electronic component, 1 circuits are implemented. There is a maximum frequency of 133MHz Max with this clock-based frequency generator. Thanks to the Surface Mount, this electric component can be conveniently installed on the panel. As far as the supply voltage is concerned, clock PLL can be used with 3V~3.6V. Based on the test statistics, an ambient temperature of 0°C~70°C should be set. As the name suggests, this is a clock generator that is compatible with CMOS, LVTTL logic levels. This electronic component is usually classified as a Zero Delay Buffer component. You can find related electrical components to the base part number IDT23S05-1.
23S05-1DCG FeaturesAvailable in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
23S05-1DCG ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
23S05-1DCG Clock Generators applications.
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Zero Delay Buffer |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | IDT23S05-1 |
| Output | CMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Input | LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |