LMX2487ESQE/NOPB OverviewThe Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. As part of the 24-WFQFN Exposed Pad package, this clock generator is embedded. This clock generator ic can sustain 260 degrees of temperature during reflowing. There are 24 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 3V voltage should be applied. In this clock generator, CMOS is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 7.5GHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 2.5V~3.6V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. It has been classified as a PLL Frequency Synthesizer, Delta Sigma electronic part, which means that it is a semiconductor. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number LMX2487. There are 24 pins on the frequency generators that are available for use. Supply voltage 3V is what clock generator can handle. PLLatinum™ series electronic parts are used in this part. The clock PLL here has 2 elements and has a very low jitter performance.
LMX2487ESQE/NOPB FeaturesAvailable in the 24-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 3V
LMX2487ESQE/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX2487ESQE/NOPB Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PLLatinum™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | PLL Frequency Synthesizer, Delta Sigma |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.5V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMX2487 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 2 |
| Power Supplies | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 5.7mA |
| Frequency (Max) | 7.5GHz |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 3:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |