SI4112-BT OverviewIt is packaged using the Tube method since it is a clock IC. Embedded in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is this Clock PLL. It contains a total of 24 terminations within RF synthesizer. It is designed that the Clock PLL's input should be Crystal. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 1GHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 2.7V~3.6V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. The RF synthesizer is compatible with Clock logic levels. An electrical part such as this one can be classified as a Frequency Synthesizer component. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 24 pins that are available on the clock generators.
SI4112-BT FeaturesAvailable in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
SI4112-BT ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI4112-BT Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 50.008559mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Type | Frequency Synthesizer |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | SI4112 |
| Output | Clock |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |