8N4Q001FG-1164CDI OverviewThere is a 10-CLCC that comes with the timer clock, which is enclosed in the packaging. Frequency 156.25MHz 312.5MHz 125MHz 250MHz is set on the programmable timer.It is used to pack in Tray case. Type Surface Mount mounting is recommended.Using the programmable timer, a voltage of 2.375V~2.625V can be supplied.The type of chips can be divided into Clock Oscillator. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 155mA. The FemtoClock® NG relates to the digital timer's series.
8N4Q001FG-1164CDI FeaturesOperate frequency at 156.25MHz 312.5MHz 125MHz 250MHz
Package / Case: Tray
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:155mA
8N4Q001FG-1164CDI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8N4Q001FG-1164CDI Programmable Timers & Oscillators applications.
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-CLCC |
| Supplier Device Package | 10-CLCC (7x5) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | FemtoClock® NG |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock Oscillator |
| Voltage - Supply | 2.375V~2.625V |
| Frequency | 156.25MHz 312.5MHz 125MHz 250MHz |
| Current - Supply | 155mA |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |