ICM7217IJI OverviewA 28-CDIP (0.600, 15.24mm) box encloses the digital timer. Set the programmable timer's frequency to 2MHz.It is used to pack in Tube case. It is recommended that you mount your device using type Through Hole.The type of chips can be divided into 4-Digit Up/Down Counter. To keep the clock timer's supply current at 200mA. The number of the chip's terminations sums up to 28.
ICM7217IJI FeaturesOperate frequency at 2MHz
Package / Case: Tube
Mounting Type:Through Hole
Current - Supply:200mA
ICM7217IJI ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ICM7217IJI Programmable Timers & Oscillators applications.
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-CDIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | 4-Digit Up/Down Counter |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT APPLICABLE |
| Number of Functions | 1 |
| Frequency | 2MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT APPLICABLE |
| JESD-30 Code | R-GDIP-T28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -25°C |
| Temperature Grade | OTHER |
| Current - Supply | 200mA |
| Number of Segments | 7 |
| Multiplexed Display Capability | YES |
| Display Mode | SEGMENT |
| Data Input Mode | PARALLEL |
| Count | 9999 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |