CY2XF33FLXCT OverviewThe timer clock is suitable for 6-CLCC package. There is a programmable timer set at a frequency of 50MHz~690MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer is capable of providing a voltage of 2.375V~3.465V in its output, which can be used to control the clock.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is 0°C~70°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 120mA voltage. It is based on CY2XF33. The timer clock contains 6 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 2.5V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY. The sum of the IC chip pins is 6 . The number of the chip's terminations sums up to 6.
CY2XF33FLXCT FeaturesOperate frequency at 50MHz~690MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY
CY2XF33FLXCT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY2XF33FLXCT Programmable Timers & Oscillators applications.
Battery Powered Systems
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Crystal |
| Terminal Finish | Nickel/Gold (Ni/Au) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Depth | 3.2mm |
| Frequency | 50MHz~690MHz |
| Frequency Stability | 35 ppm |
| Base Part Number | CY2XF33 |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Current | 120mA |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |