8T49N004A-007NLGI OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tray method. This clock generator is embedded in the 32-VFQFN Exposed Pad package. Crystal is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 156.25MHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. Clock PLL works with 2.375V~3.465V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with LVDS logic levels. This electronic part is a member of the FemtoClock® NG series.
8T49N004A-007NLGI FeaturesAvailable in the 32-VFQFN Exposed Pad
8T49N004A-007NLGI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8T49N004A-007NLGI Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | FemtoClock® NG |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 156.25MHz |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |