8T49N285A-999NLGI8 OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 56-VFQFN Exposed Pad contains this Clock PLL. This Clock PLL will be fed by HCSL, LVCMOS, LVDSM, LVHSTL, LVPECL, Crystal as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. Providing a maximum frequency of 1GHz, this clock-based RF synthesizer is suitable for a variety of applications. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. There are 2.375V~3.465V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with HSCL, LVCMOS, LVDS, LVPECL logic levels. A member of the FemtoClock® NG series, this electronic component is made of plastic.
8T49N285A-999NLGI8 FeaturesAvailable in the 56-VFQFN Exposed Pad
8T49N285A-999NLGI8 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8T49N285A-999NLGI8 Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | FemtoClock® NG |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Output | HSCL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1GHz |
| Input | HCSL, LVCMOS, LVDSM, LVHSTL, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:8 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |