ADF4193WCCPZ-RL7 OverviewThis clock IC is packaged using the Tape & Reel (TR) method. The 32-WFQFN Exposed Pad, CSP package includes this clock generator. In the reflowing process, this clock generator ic is able to maintain a maximum temperature of 260. In it, there are 32 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 3V. A clock generator's input is called CMOS, TTL and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 3.5GHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This frequency synthesizer requires a supply voltage above 2.7V to be safe. This clock PLL works with a supply voltage of 2.7V~3.3V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~105°C. A frequency synthesizer which is compatible with the Clock logic levels is presented here. A Clock/Frequency Synthesizer (RF) is a classification for the electronic part in question. Microprocessors are specifically designed to use this clock-generating IC, which has a 32-bit output. This part number ADF4193 is related to the following electrical components. The frequency generator is equipped with 32 pins. This time clock generator can handle a voltage of 3V as its supply voltage. There are a number of electronic parts in the Automotive series, including this one. For the time clock generator to operate properly, 68mA of supply current are required. It is recommended that the time clock generator's maximum supply current does not exceed 35mA.
ADF4193WCCPZ-RL7 FeaturesAvailable in the 32-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 3V
ADF4193WCCPZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4193WCCPZ-RL7 Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer (RF) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADF4193 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 32 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 68mA |
| Nominal Supply Current | 30mA |
| Frequency (Max) | 3.5GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 35mA |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |