![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | General Purpose |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADAU1372 |
| Pin Count | 40 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, SPI |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Data Interface | I2C, SPI |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.71V~3.63V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.045V~1.98V |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 103 dB |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 4 / 2 |
| Filter | YES |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |