| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | Axial |
| Height - Seated (Max) | -- |
| Package | Tube |
| Mfr | Burr Brown |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 |
| Packaging | Bulk |
| Size / Dimension | 0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Type | Voice-Band |
| Resistance | 392 kOhms |
| Composition | Metal Film |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Failure Rate | R (0.01%) |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.6V |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 1 / 1 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 88 / 92 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 88 / 92 |
| Features | Military, Moisture Resistant, Weldable |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 220.105698mg |
| Operating Temperature | -25°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | SoundPlus™ |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | PCM3500 |
| Pin Count | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 12μA |
| Number of Bits | 16 |
| Sampling Rate | 26 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.6V |
| Power Consumption | 30mW |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 88 dB |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Height | 2mm |
| Length | 8.2mm |
| Width | 5.3mm |
| Thickness | 1.95mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |