AD2S1210ASTZ OverviewEnclosed in the 48-LQFP package.This data acquisition unit is available in the Tray package.To maintain normal operation, the working temperature is advised to be set as -40°C~85°C.You can get what you paid from this outstanding R/D Converter.To save more space, mount this part through Surface Mount.If your meter doesn't read 4.75V~5.25V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.There are 48 terminations in total.1 functions here to access high performance for whatever applications.By deploying 2 channels, this unit executes complicated tasks efficiently.Try searching "AD2S1210" if you fancy parts with similar specs.Speaking of pin count, it has 48 pins.The unit comprised 48 pins.The Surface Mount technique improved the feasibility for many cases of use.This device can be supplied using 5V.
AD2S1210ASTZ FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
5V unit
AD2S1210ASTZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD2S1210ASTZ ADCs/DACs applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | R/D Converter |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD2S1210 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Power Dissipation | 50mW |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 10, 12, 14, 16 b |
| Height | 1.4mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |