AD9273BSVZ-25 OverviewPresented in package 100-TQFP Exposed Pad.In the Tray package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is -40°C~85°C in order to maintain normal operation.The outstanding AAF, ADC, Crosspoint Switch, LNA, VGA is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Surface Mount in order to save more space.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than 1.8V 3V for the supply voltage.In total, 100 terminations have occurred.If you're looking for parts with similar specs, search "AD9273".ADCs/DACs has 100 pins when ADCs/DACs comes to pin count.100 pins are present on the unit.Using 3V, this device can be powered.Data acquisition systems rely on 8 converters as the heart of their operations.
AD9273BSVZ-25 FeaturesSurface Mount acquisition unit
3V unit
8 converters
AD9273BSVZ-25 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9273BSVZ-25 ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | AAF, ADC, Crosspoint Switch, LNA, VGA |
| Max Power Dissipation | 940mW |
| Voltage - Supply | 1.8V 3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AD9273 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Interface | LVDS |
| Operating Supply Current | 373mA |
| Min Input Voltage | 1V |
| Max Input Voltage | 1V |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 25 Msps |
| Sampling Rate (Per Second) | 25M |
| Input Capacitance | 22pF |
| Number of Converters | 8 |
| Conversion Rate | 25 Msps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 65.5 dB |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Source Url Status Check Date | 2013-05-01 14:56:30.517 |
| Height | 1mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |