AD2S82AHPZ-REEL OverviewThere is a package 44-LCC (J-Lead) available.In the Tape & Reel (TR) package, this data acquisition unit is available.Maintaining a 0°C~70°C working temperature ensures normal operation.This outstanding R/D Converter gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show ±10.8V~13.2V for the supply voltage.Overall, there are 44 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 2 channels.Try searching "AD2S82" if you fancy parts with similar specs.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 12V.As far as pin count goes, it has 44.This is a high resolution 16-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.In this unit, there are 44 pins.There were many cases where the Surface Mount technique made use more feasible.Whenever the supply voltage reaches near 30mA, the user should take note.
AD2S82AHPZ-REEL FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
16-Bit acquisition unit
AD2S82AHPZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD2S82AHPZ-REEL ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | R/D Converter |
| Voltage - Supply | ±10.8V~13.2V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 12V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD2S82 |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Digital |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Current-Max | 30mA |
| Supply Type | Dual |
| Data Interface | Parallel |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -12V |
| Resolution (Bits) | 10, 12, 14, 16 b |
| Negative Supply Voltage-Min | -10.8V |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |