MSC1201Y3RHHRG4 OverviewIn package 36-VFQFN Exposed Pad, ADCs/DACs can be found.The Tape & Reel (TR) package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to -40°C~125°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding ADC and DAC: MCU Based, you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 2.7V~5.25V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 36.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 6 channels.To find parts with similar specifications, search "MSC1201Y3.The data acquisition unit should be operated at 5V voltage.ADCs/DACs has a total of 36 pins.This is a data acquisition device that has a high resolution of 24-bits.36 pins are part of the unit.Several cases of use were made more feasible through the use of the Surface Mount technique.If 5.25V is used, this device can be supplied.Those who own this data acquisition device will find that there are a total of 16 I/Os.
MSC1201Y3RHHRG4 FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
24-Bit acquisition unit
5.25V unit
16 enhanced I/Os
MSC1201Y3RHHRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
MSC1201Y3RHHRG4 ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 36 |
| Type | ADC and DAC: MCU Based |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MSC1201Y3 |
| Pin Count | 36 |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C, SPI, Serial, USART |
| Memory Size | 8kB |
| Number of I/O | 16 |
| Nominal Supply Current | 33mA |
| RAM Size | 256B |
| Memory Type | FLASH |
| Number of Bits | 24 |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | YES |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | SPI |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Sampling Rate | 1 ksps |
| Core Architecture | 8051 |
| Sampling Rate (Per Second) | 1k |
| Power Consumption | 4mW |
| Max Frequency | 33MHz |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |