ICL7106CM44 OverviewIn package 44-QFP, ADCs/DACs can be found.The Tray package is available in which this data acquisition unit is included.When working temperatures are set to 0°C~70°C, normal operation is possible.As a result of this outstanding Display Driver, you will be able to receive what you paid.Use Surface Mount to mount this part and save more space.In the event that your meter does not display 5V for the supply voltage as this unit is designed, you should redo the circuit.The total number of terminations stands at 44.There are 1 functions here that are available for high performance for various applications.A unit such as this can perform complicated tasks with the efficiency that comes from deploying 2 channels.The data acquisition unit should be operated at 9V voltage.ADCs/DACs has a total of 44 pins.1 analog IN channels are implemented for high-level analog source acquisition.
ICL7106CM44 FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
ICL7106CM44 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ICL7106CM44 ADCs/DACs applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-QFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| Type | Display Driver |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 9V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G44 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0015% |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 3.5 Digit |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |