AD5207BRUZ100-R7 OverviewIt is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.It is designed 14 terminations.14 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V ±2.2V~2.7V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.100kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of AD5207 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 14 pins on it.Cascade Pin can be found when using this digital variable resistor.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 20nA.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 40μA.There are 600 kHz bandwidth to transfer data.Conduct this pentometer with the max dual supply voltage of 2.7V.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.2V.
AD5207BRUZ100-R7 FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5207BRUZ100-R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5207BRUZ100-R7 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 500 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.2V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | AD5207 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 20nA |
| Nominal Supply Current | 20nA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 40μA |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.7V |
| -3db Bandwidth | 600 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.2V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |