AD5253BRU1-RL7 OverviewPackage 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).64 taps protect this pentometer against overcurrent.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~105°C.Flow can be restricted using 1kOhm.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.
AD5253BRU1-RL7 FeaturesAvailable in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
AD5253BRU1-RL7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5253BRU1-RL7 Digital Potentiometers applications.
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Resistance | 1kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 650ppm/°C |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |