AD5242BRU10-REEL7 OverviewThe file is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.The pentometer is stored from Volatile.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.The digi devices has 16 pins.The way to mount is Surface Mount.There is 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~105°C range.It is possible to limit the flow with 10kOhm.AD5242 is a family member.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 16 pins.This digital variable resistor contains Selectable Address.The frequency of 400kHz allows it to maintain high accuracy.A quiescent current of 100nA is consumed by potentiameter.It is recommended to conduct this pentometer with a max dual supply voltage of zero.Up to 2.3V, dual supply voltage ensures stable power.
AD5242BRU10-REEL7 FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
16 pins
Quiescent Current at 100nA
AD5242BRU10-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5242BRU10-REEL7 Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 400kHz |
| Base Part Number | AD5242 |
| Pin Count | 16 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Quiescent Current | 100nA |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.3V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |