ISL23425WFVZ-T7A OverviewA package containing it contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Cut Tape (CT) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.A 14 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.1.2V~5.5V 1.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.In the ISL23425 family, pentometer belongs.
ISL23425WFVZ-T7A FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL23425WFVZ-T7A ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL23425WFVZ-T7A Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Factory Lead Time | 5 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Resistance | 10kOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - annealed |
| Voltage - Supply | 1.2V~5.5V 1.7V~5.5V |
| Base Part Number | ISL23425 |
| Pin Count | 14 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 70 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 125ppm/°C |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |