CAT5114VP2I00GT3 Overview8-WFDFN Exposed Pad packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 32 taps.In the digi devices, there are 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.5V~6V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.A member of the family CAT5114 pentometer belongs to.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 8 pins.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 100μA.
CAT5114VP2I00GT3 FeaturesAvailable in 8-WFDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
CAT5114VP2I00GT3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5114VP2I00GT3 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Lifecycle Status | LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Tolerance | ±20% |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Base Part Number | CAT5114 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 100μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 100μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 150 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |