AD9283BRS OverviewIn package Axial, ADCs/DACs is included.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tape & Reel (TR).In order to maintain normal operation, a temperature of -65°C ~ 175°C is recommended.The total number of terminations is 2.The unit is a member of the Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 series.
AD9283BRS FeaturesAD9283BRS ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
AD9283BRS ADCs/DACs applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Height - Seated (Max) | -- |
| Package | Bulk |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Size / Dimension | 0.094 Dia x 0.250 L (2.39mm x 6.35mm) |
| Tolerance | ±0.1% |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Resistance | 17.6 kOhms |
| Composition | Metal Film |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Failure Rate | S (0.001%) |
| Features | Military, Moisture Resistant, Weldable |