AD9520-3BCPZ OverviewIn order to package it as a clock IC, the Tray package is used. A Clock PLL is included with the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package. Frequency generator can maintain a maximum temperature of 260 under reflowing conditions. As a result of this, we can find 64 terminations. Clock generator ics require a voltage of 3.3V. As the Clock PLL's input, CMOS, LVDS, LVPECL is designed to be used in order to generate the clock signal. It is possible to access the full performance of the electrical part by implementing 1 circuits. Surface Mount-slots make it easy to mount this electronic component on panels. Clock generator ic works with 3.135V~3.465V. By calculating the test statistics, -40°C~85°C is the appropriate ambient temperature. CMOS, LVPECL logic levels are supported by this RF synthesizer. Clock Generator, Fanout Distribution is the type of electrical part that this component is classified as. It is a 64-bit IC that is designed for microprocessors specifically. Related electrical parts can be found for the base part number AD9520. The clock PLL has 64 pins that are available. In terms of the supply voltage, PLL clock can handle 3.3V volts. The frequency synthesizer features 12 signal outputs to ensure as high a frequency as possible. At frequencies of 2.25GHz, RF synthesizer achieves high efficiency. A RF synthesizer that combines logic function Clock for clocks with input data.
AD9520-3BCPZ FeaturesAvailable in the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
AD9520-3BCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD9520-3BCPZ Clock Generators applications.
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
Test equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock Generator, Fanout Distribution |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 2.25GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD9520 |
| Output | CMOS, LVPECL |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 12 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Parallel, Serial |
| Number of Circuits | 1 |
| Logic Function | Clock |
| Input | CMOS, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:12, 2:24 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 2250MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 830μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |