ADF4208BRUZ-RL OverviewAs a clock IC, PLLs is packaged using the Tape & Reel (TR) method. This clock generator is embedded in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. Under reflowing process, this clock generator ic is able to sustain a maximum temperature of 260. 20 terminations can be found in frequency synthesizer. Basically, a voltage of 3V should be applied to this electronic frequency generator. CMOS, TTL is designed as this clock generator's input. 1 circuits are implemented to access the electronic component's full performance. This clock-based frequency generator provides a frequency up to 2GHz Max. This component can be conveniently installed on the panel thanks to the Surface Mount. Clock PLL works with 2.7V~5.5V supply voltage provided. The ambient temperature should be set at -40°C~85°C, which is estimated by the test statistics. This is a clock generator compatible with Clock logic levels. This electronic component can be classified as a Clock/Frequency Synthesizer (RF). This clock-generating IC is a 20-bit device designed explicitly for microprocessors. According to the base part number ADF4208, its related parts can be found. There is an available 20 pin on the clock generators. RF synthesizers can handle voltages up to 5V. A supply current of 14mA needs to be provided to fully play RF synthesizer's function. This is a 2-element clock generator with low jitter performance. The maximum supply current for this electronic frequency generator should not be in excess of 5mA.
ADF4208BRUZ-RL FeaturesAvailable in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3V
Operating supply voltage of 5V
ADF4208BRUZ-RL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADF4208BRUZ-RL Clock Generators applications.
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Clock/Frequency Synthesizer (RF) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ADF4208 |
| Output | Clock |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 14mA |
| Nominal Supply Current | 14mA |
| Frequency (Max) | 2GHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 5mA |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 3:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |