P3P8203AMTTBG OverviewAs a clock IC, it is packaged by the Tape & Reel (TR) method. The 8-WFDFN package embeds this Clock PLL. There is a Clock PLL called LVCMOS, Crystal which is designed to be the input to this clock generator. Using 1 circuits, the electronic part's full performance can be accessed. RF synthesizers based on this clock provide frequencies up to 36MHz maximum. A Surface Mount-shaped electrical component makes it convenient to mount on a panel. There should be 3V~3.6V provided with this RF synthesizer. As determined by the test statistics, the ambient temperature should be set to 0°C~70°C. In this case, we are dealing with a frequency synthesizer that can be used with LVCMOS logic levels. Microprocessor-specific clock PLL with 8 bits. There are 8 pins that are available on the clock PLL.
P3P8203AMTTBG FeaturesAvailable in the 8-WFDFN
P3P8203AMTTBG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
P3P8203AMTTBG Clock Generators applications.
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 36MHz |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Filter Type | DATA LINE FILTER |
| Input | LVCMOS, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | No/Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |