ADV7174WBCPZ OverviewThere is an embedded encoder in the 40-WFQFN Exposed Pad, CSP package.In order to protect the encoder, you should pack it in a Tray case.Surface Mount is used for mounting this motor encoder.In this case, the type is Video Encoder.Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video-connected encoders can use it.The motor encoder belongs to the ADV7174 family.The optical encoder comes with 40 terminations.By applying voltage to 2.8V 3.3V, the analog supply voltage can be applied.There are 40 pins total on the rotary encoders.As shown in the picture, Surface Mount mounts it.It has 40 pins.A voltage greater than 3V is required for the minimum supply voltage.Ensure that this encoder is used under 85°C operating temperatures.As a result of its operation, it uses 35mA as a supply current.A frequency of 27MHz is needed for its performance.On the quadrature encoder, 3 D/A converters are available.
ADV7174WBCPZ FeaturesIn 40-WFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: ADV7174
40 pins
ADV7174WBCPZ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7174WBCPZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 40 |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Video Encoder |
| Applications | Digital Cameras, Mobile Phones, Portable Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 27MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ADV7174 |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Operating Supply Current | 35mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Voltage - Supply, Analog | 2.8V 3.3V |
| Number of D/A Converters | 3 |
| Video Standard | PAL; NTSC |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |