ADV7181BBCPZ Overview64-VFQFN Exposed Pad, CSP package contains the encoder.The encoder should be packed in a Tray case.Surface Mount is the direction in which this motor encoder is mounted.Video Decoder is the type.It is suitable for encoders connected in Recorders, Set-Top Boxes.1.65V~2V digital power in the optical encoder is used in switching power supplies.The optical encoder has 64 terminations.3.15V~3.45V can be used to apply analog supply voltage.64 is the total number of pins on the rotary encoders.Minimum supply voltage should be greater than 3.15V.The maximum supply voltage (Vsup) of the encoder motor is reached at 3.45V.This encoder should be used under 85°C operating temperatures.This rotary encoder can also be used to find IT ALSO REQUIRES 1.65V TO 2V SUPPLY.quadrature encodes designed to work at -40°C degrees Celsius are designed to work at that temperature.
ADV7181BBCPZ FeaturesIn 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Mounting Type: Surface Mount
ADV7181BBCPZ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ADV7181BBCPZ Encoders, Decoders, Converters applications.
CCD digital camera supply
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Recorders, Set-Top Boxes |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 1.65V TO 2V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 64 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N64 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.15V |
| Voltage - Supply, Analog | 3.15V~3.45V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.65V~2V |
| Length | 9mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |