X1288V14I-2.7AT1 OverviewThis real time analog clock can be found in package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The package is packaged in the way of Tape & Reel (TR).Unless otherwise stated, this electrical RTC's supply voltage is 2.7V~5.5V.This electrical real time clock is type Clock/Calendar.This part is mounted on the systemboard in the way indicated by Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be set to -40°C~85°C.Electronic time clocks are possible to make sure that Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are maintained when operating.As a member of the X1288 family, RTCs belongs to them.A voltage of 1.8V~5.5V is required for the supply of this electrical digital time clock.
X1288V14I-2.7AT1 Features14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
X1288V14I-2.7AT1 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
X1288V14I-2.7AT1 Real Time Clocks applications.
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Base Part Number | X1288 |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS:hh (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 10μA~20μA @ 2.7V~5V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V~5.5V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |