BQ4845S-A4NG4 OverviewIn package 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), real time clocks can be found.In this case, time clock is packaged in the way of Tube.A voltage of 4.75V~5.5V is supplied to this electrical RTC.Electrical real time clock type Clock/Calendar.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be -40°C~85°C.During operation, the value of Alarm, Daylight Savings, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer can be ensured.It is possible to terminate transmission lines with 28 terminations, which means that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.This electronic component receives a voltage of 5V.There are 28 pins on it.This object belongs to the family BQ4845.There is 2.3V~4V supply voltage for this electrical digital time clock.0.032MHz should be the maximum output frequency.A Surface Mount mounting type is assigned to the RTC module.For the purpose of powering the real time clock, the power supply is set to 5V.The real time clock is equipped with 28 pins.1 timers are control real time clocks that emits a signal after receiving an input signal at a predetermined time.A high efficiency supply voltage should be maintained at 5V.
BQ4845S-A4NG4 Features28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
28 terminations
28 pin count
5V power supplies
Be maintained at 5V for high efficiency.
BQ4845S-A4NG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
BQ4845S-A4NG4 Real Time Clocks applications.
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 730.794007mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Alarm, Daylight Savings, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | BQ4845 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.5mA Typ @ 4.5 V~5.5 V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 2.3V~4V |
| Volatile | NO |
| Length | 17.9705mm |
| Height Seated (Max) | 2.667mm |
| Width | 7.5565mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |