PCF8563TD-T OverviewIn package SO, real time clocks is located.As a result, time clock is packaged in the same way as Cut Tape.8 terminations result in transmission lines having the characteristic impedance of a RTC module terminating them.This RTC real time clock's supply voltage is 2V.It is equipped with the necessary features since it has 8 pins.There should be no more than a 0.032MHz frequency at real time clocks' output.Amounting type Surface Mount is the one associated with the RTC module.There is a power supply of 2/5V used to power the real time clock.8 pins are attached to it.A temperature above -40°C is recommended for operation.Lower than 85°C is the recommended operating temperature.Real time clocks operate with a voltage of 1.8V.There is 5.5V maximum supply voltage for real time clocks.An electrical real time analog clock like this has a type TIMER, REAL TIME CLOCK for uPs/uCs/Peripheral ICs.
PCF8563TD-T FeaturesSO package
8 terminations
8 pin count
2/5V power supplies
PCF8563TD-T ApplicationsThere are a lot of NXP Semiconductors / Freescale
PCF8563TD-T Real Time Clocks applications.
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | SO |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Cut Tape |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 2V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Pin Count | 8 |
| Power Supplies | 2/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Volatile | YES |
| Information Access Method | I2C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |