ISL12027IVAZ Overview8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains real time clocks.A Tube package is used to package time clock.Its supply voltage is 2.7V~5.5V.It is a Clock/Calendar type electrical real time clock.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks should be -40°C~85°C degrees Celsius during operation.Electronic time clocks are possible to guarantee Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer when operating.ISL12027 are RTC s family.1.8V~5.5V is the supply voltage of this electrical digital time clock.
ISL12027IVAZ Features8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
ISL12027IVAZ ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
ISL12027IVAZ Real Time Clocks applications.
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Feature | Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Base Part Number | ISL12027 |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 10μA~20μA @ 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V~5.5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |