X93256WV14IZ-2.7T1 OverviewThe file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.A 32 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 32 positions in pentometer.This termination is designed for 14.In this programmable potentiometer, you will find 2 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 12500Ohm.In order for it to perform, it relies on 3V.The digi devices has 14 pins.The way to mount is Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.It is possible to limit the flow with 12.5kOhm.X93256 is a family member.1.4mA was the maximum supply current.
X93256WV14IZ-2.7T1 FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X93256WV14IZ-2.7T1 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
X93256WV14IZ-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±25% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 14 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 12.5kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | X93256 |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Supply Current-Max | 1.4mA |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 12500Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 1100 Max |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±35ppm/°C |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |