PCF2127AT/1,518 OverviewReal time clocks is embedded in the 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.Time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The supply voltage of this electrical RTC is 1.8V~4.2V.The type of this electrical real time clock is Clock/Calendar.This real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.The operating temperature should be -40°C~85°C.Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal, Watchdog Timer can be ensured when operating.There are 20 terminations, which are the practice of ending a transmission line welectronic time clocksh a RTC module that matches the characteristic impedance of the line.The supply voltage of this RTC real time clock is 3V.It is equipped with 20 pins.RTCs belongs to PCF2127 family.The supply voltage of this electrical digital time clock is 1.8V~4.2V.The RTC times embed a memory of 512B available for storing programs and data.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.It operates from 2/4V power supplies.
PCF2127AT/1,518 Features20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
20 terminations
20 pin count
2/4V power supplies
PCF2127AT/1,518 ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
PCF2127AT/1,518 Real Time Clocks applications.
Mobile telephones
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, TCXO/Crystal, Watchdog Timer |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.8V~4.2V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | PCF2127 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2/4V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Memory Size | 512B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 1.5μA @ 3.3V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V~4.2V |
| Volatile | YES |
| Information Access Method | I2C |
| Length | 12.8mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |