ISL12028IV27Z-T Overview14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains real time clocks.A Tape & Reel (TR) package is used to package time clock.Its supply voltage is 2.7V~5.5V.It is a Clock/Calendar type electrical real time clock.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks should be -40°C~85°C degrees Celsius during operation.Electronic time clocks are possible to guarantee Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer when operating.1.8V~5.5V is the supply voltage of this electrical digital time clock.
ISL12028IV27Z-T Features14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
ISL12028IV27Z-T ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
ISL12028IV27Z-T Real Time Clocks applications.
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Feature | Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 10μA~20μA @ 2.7V~5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.8V~5.5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |