FS6377-01G-XTP OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains this Clock PLL. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 16 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 5V is required. This Clock PLL will be fed by Crystal as its input. There are 1 circuits implemented in order to achieve full performance from this electronic part. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. There are 3V~5.5V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at 0°C~70°C. I would like to present to you a frequency synthesizer that is compatible with CMOS logic levels. This is an electronic part that can be classified as a PLL Clock Generator in this case. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. FS6377 is the base part number for finding related electronic parts. There is a 16 pin that is available on the digital clock generator. At a frequency of 230MHz, the system can achieve high efficiency. An efficient 3-element frequency generator with low jitter performance is being offered here.
FS6377-01G-XTP FeaturesAvailable in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 5V
FS6377-01G-XTP ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
FS6377-01G-XTP Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | PLL Clock Generator |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 230MHz |
| Base Part Number | FS6377 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 43mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 27MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 9.89mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |