LMK03806BISQ/NOPB OverviewThe Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. As part of the 64-WFQFN Exposed Pad package, this clock generator is embedded. This clock generator ic can sustain 260 degrees of temperature during reflowing. There are 64 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 3.3V voltage should be applied. In this clock generator, LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 2.6GHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs/uCs/peripheral ICs are incorporated in this digital clock generator. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 3.15V~3.45V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. The frequency synthesizer in this product is compatible with all levels of LVCMOS, LVDS, LVPECL logic. It is a 64-bit clock PLL designed specifically for microprocessors. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number LMK03806. There are 64 pins on the frequency generator that are available for use. Supply voltage 3.3V is what time clock generator can handle. 14 signal outputs are provided for enhancing output frequency as much as possible. In order for it to fully perform time clock generator's functions, it needs a supply current of 445mA.
LMK03806BISQ/NOPB FeaturesAvailable in the 64-WFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
LMK03806BISQ/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMK03806BISQ/NOPB Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMK03806 |
| Output | LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 64 |
| Number of Outputs | 14 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 445mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 2.6GHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 1:14 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 20.5MHz |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Height | 800μm |
| Length | 9mm |
| Width | 9mm |
| Thickness | 0m |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |