NBVSBA027LN1TAG OverviewIt is enclosed in the 6-CLCC packaging along with the digital timer. Ensure that the programmable timer's frequency is set to 148.5MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. The recommended mounting type is Surface Mount.It is possible for the programmable timer to supply a voltage of 2.375V~3.63V that can be used to operate.The type of chips can be divided into VCXO. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 90mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBVSBA. The timer clock contains 6 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL; SUPPLY VOLTAGE 2.5 V ALSO AVAILLABLE. On operating frequency, it's available in the range of 148.5MHz. The sum of the IC chip pins is 6 .
NBVSBA027LN1TAG FeaturesOperate frequency at 148.5MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL; SUPPLY VOLTAGE 2.5 V ALSO AVAILLABLE
NBVSBA027LN1TAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBVSBA027LN1TAG Programmable Timers & Oscillators applications.
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | VCXO |
| Additional Feature | TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TAPE AND REEL; SUPPLY VOLTAGE 2.5 V ALSO AVAILLABLE |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 148.5MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBVSBA |
| Pin Count | 6 |
| Physical Dimension | 7.0mm x 5.0mm x 1.9mm |
| Operating Frequency | 148.5MHz |
| Rise Time-Max | 0.4ns |
| Fall Time-Max | 0.4ns |
| Symmetry-Max | 55/45% |
| Operating Supply Current | 90mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Load | 50 OHM |
| Linearity | 10% |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |