KA555D OverviewA 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) box encloses the digital timer. It is used to pack in Tube case. There is a recommended mounting type of Surface Mount.There is the possibility of the programmable timer supplying a voltage of 4.5V~16V.The type of chips can be divided into 555 Type, Timer/Oscillator (Single). The operating temperature of this timer clock is 0°C~70°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 7.5mA voltage. It is based on KA555. The timer clock contains 8 pins. The number of Timers/Counters on the device is 1.
KA555D FeaturesPackage / Case: Tube
Mounting Type:Surface Mount
1 Timers/Counters
KA555D ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
KA555D Programmable Timers & Oscillators applications.
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Max Power Dissipation | 600mW |
| Voltage - Supply | 4.5V~16V |
| Base Part Number | KA555 |
| Operating Supply Current | 7.5mA |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |