LTC6902CMS#TRPBF OverviewIt is enclosed in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packaging along with the digital timer. In this case, the frequency of the programmable timer is set to 100kHz~20MHz.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. The recommended mounting type is Surface Mount.2.7V~5.5V can be supplied as a voltage by the programmable timer.The type of chips can be divided into Oscillator, Silicon. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 2.5mA voltage. It is based on LTC6902. The timer clock contains 10 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 10 . The number of the chip's terminations sums up to 10.
LTC6902CMS#TRPBF FeaturesOperate frequency at 100kHz~20MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
LTC6902CMS#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6902CMS#TRPBF Programmable Timers & Oscillators applications.
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
Power-On Reset Timer
Long Time One Shot
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Silicon |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Depth | 3mm |
| Frequency | 100kHz~20MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC6902 |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Operating Supply Current | 2.5mA |
| Supply Current-Max (Isup) | 3.6mA |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |