SI5342D-A-GM OverviewThis clock IC is packaged using the Tray method. The 44-VFQFN Exposed Pad package includes this clock generator. In it, there are 44 terminations to be found. This time clock generator should be voltaged at 1.8V. A clock generator's input is called LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 350MHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. The digital clock generator incorporates CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC uPs, uCs, and peripheral ICs. This clock PLL works with a supply voltage of 1.71V~3.47V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. A frequency synthesizer which is compatible with the CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL logic levels is presented here. PF synthesizers is equipped with 44 pins. Clock PLL has 2 signal outputs to maximi2e output frequency. For the time clock generator to operate properly, 125mA of supply current are required.
SI5342D-A-GM FeaturesAvailable in the 44-VFQFN Exposed Pad
Supply voltage of 1.8V
SI5342D-A-GM ApplicationsThere are a lot of Silicon Labs
SI5342D-A-GM Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 44 |
| Weight | 369.989626mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2014 |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 645mW |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.47V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Output | CML, HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Number of Outputs | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 125mA |
| Nominal Supply Current | 170mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Frequency (Max) | 350MHz |
| Input | LVCMOS, LVDS, LVPECL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 5:2 |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 750MHz |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |