LMX1601SLBX/NOPB OverviewThis clock IC is packaged using the Tape & Reel (TR) method. The 16-TFQFN, CSP package includes this clock generator. A clock generator's input is called CMOS, TTL and it is designed as the input for this clock generator. For full access to the electronic component's capabilities, 1 circuits are implemented. A clock-based RF synthesizer that provides a max frequency of 1.1GHz 500MHz is available. With the Surface Mount, it is easy to install this electric component on the panel. This clock PLL works with a supply voltage of 2.7V~3.6V. Using the test statistics, it is estimated that the ambient temperature should be set to -40°C~85°C. A frequency synthesizer which is compatible with the CMOS logic levels is presented here. A PLL Frequency Synthesizer, Delta Sigma is a classification for the electronic part in question. This part number LMX1601 is related to the following electrical components. PF synthesizers is equipped with 16 pins. PLL clock can handle a voltage of 3V as its supply voltage. There are a number of electronic parts in the PLLatinum™ series, including this one. An 8-element clock PLL with a low jitter performance is available on this page.
LMX1601SLBX/NOPB FeaturesAvailable in the 16-TFQFN, CSP
Operating supply voltage of 3V
LMX1601SLBX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX1601SLBX/NOPB Clock Generators applications.
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFQFN, CSP |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PLLatinum™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | PLL Frequency Synthesizer, Delta Sigma |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | LMX1601 |
| Output | CMOS |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| Frequency (Max) | 1.1GHz 500MHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 3:1 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |