TRF3750IPWRG4 OverviewAs a clock IC, it uses the Tape & Reel (TR) package. 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains this Clock PLL. When reflowed, this frequency generator can withstand a maximum temperature of 260. As a result, frequency synthesizers can be found to contain 16 terminations. For this clock generator ic, a voltage of 3.3V is required. This Clock PLL will be fed by Clock as its input. The Surface Mount allows this electrical component to be easily installed on the panel. It would be possible to supply this clock PLL with 3.6V of power. For safety reasons, this frequency generator's supply voltage should remain above 3V. There are 3V~5.5V different supply voltages that can be provided for this RF synthesizer. Based on test statistics, ambient temperature should be set at -40°C~85°C. This is an electronic part that can be classified as a PLL Frequency Synthesizer in this case. In particular, this clock PLL is designed to be used with microprocessors. TRF3750 is the base part number for finding related electronic parts. There is a 16 pin that is available on the frequency synthesizers. 1 signal outputs allow for maximi1ation of output frequency. At a frequency of 2.4GHz, the system can achieve high efficiency.
TRF3750IPWRG4 FeaturesAvailable in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 3.3V
TRF3750IPWRG4 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TRF3750IPWRG4 Clock Generators applications.
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 62.99264mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | PLL Frequency Synthesizer |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 2.4GHz |
| Base Part Number | TRF3750 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 1 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3.35V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Nominal Supply Current | 13mA |
| Power Dissipation | 2.78W |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| PLL | No |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |