SE555DT OverviewThe timer clock is suitable for 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. The programmable timer's frequency is set to 500kHz. It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 4.5V~18V. The type of chips can be divided into 555 Type, Timer/Oscillator (Single). The operating temperature of this timer clock is -55°C~125°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 10mA voltage. It is based on SE555. The timer clock contains 8 pins. The supply voltage of the programmable timer can rate 5V. The sum of the IC chip pins is 8 . The number of the chip's terminations sums up to 8. The number of Timers/Counters on the device is 1.
SE555DT FeaturesOperate frequency at 500kHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
1 Timers/Counters
SE555DT ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
SE555DT Programmable Timers & Oscillators applications.
Battery Powered Systems
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 4.5V~18V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 500kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | SE555 |
| Pin Count | 8 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Nominal Supply Current | 10mA |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| High Level Output Current | -200mA |
| Low Level Output Current | 200mA |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |