LTC6907CS6#TRPBF OverviewThe timer clock is suitable for SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package. The programmable timer's frequency is set to 40kHz~4MHz. It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the recommended mounting type. The programmable timer can supply a voltage of 3V~3.6V. The type of chips can be divided into Oscillator, Silicon. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To keep the clock timer's supply current at 305μA. It is based on LTC6907. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: TAPE AND REEL. The sum of the IC chip pins is 6 .
LTC6907CS6#TRPBF FeaturesOperate frequency at 40kHz~4MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Current - Supply:305μA
Additional Feature: TAPE AND REEL
LTC6907CS6#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC6907CS6#TRPBF Programmable Timers & Oscillators applications.
Battery Powered Systems
Internet of Things (IoT)
Intruder Detection
Tamper Detection
Home Automation Sensors
Thermostats
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Oscillator, Silicon |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Frequency | 40kHz~4MHz |
| Base Part Number | LTC6907 |
| Pin Count | 6 |
| Physical Dimension | 2.9mm x 1.75mm x 1.0mm |
| Rise Time-Max | 25ns |
| Fall Time-Max | 25ns |
| Symmetry-Max | 57/43% |
| Current - Supply | 305μA |
| Output Load | 5 pF |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |