NBXDPA012LNHTAG OverviewThere is a 6-CLCC that comes with the timer clock, which is enclosed in the packaging. Frequency 106.25MHz 212.5MHz is set on the programmable timer.It is used to pack in Tape & Reel (TR) case. Type Surface Mount mounting is recommended.Using the programmable timer, a voltage of 2.375V~3.63V can be supplied.The type of chips can be divided into Oscillator, Crystal. The operating temperature of this timer clock is -40°C~85°C. To mount this digital timer with Surface Mount. The operating supply voltage is rated at 85mA voltage. The PureEdge™ relates to the digital timer's series. It is based on NBXDPA012. The timer clock contains 6 pins. The digital timer's operating supply voltage is rated 3.3V voltage. The supply voltage of the programmable timer can rate 3.3V. You can read the timer clock's additional feature in the follwing: VOLTAGE 2.5 AND FREQ 212.5 MHZ POSSIBLE; TRI-STATE; E/D FUNCTION; DIFFERENTIAL O/P; TAPE AND REEL. On operating frequency, it's available in the range of 106.25MHz. The sum of the IC chip pins is 6 .
NBXDPA012LNHTAG FeaturesOperate frequency at 106.25MHz 212.5MHz
Package / Case: Tape & Reel (TR)
Mounting Type:Surface Mount
Additional Feature: VOLTAGE 2.5 AND FREQ 212.5 MHZ POSSIBLE; TRI-STATE; E/D FUNCTION; DIFFERENTIAL O/P; TAPE AND REEL
NBXDPA012LNHTAG ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NBXDPA012LNHTAG Programmable Timers & Oscillators applications.
Consumer Electronics
Remote Sensors
White Goods
Electric Vehicles
Always On Systems
Clutch Actuator circuit
Car Door Handle circuit
Smart Key
Remote current sensor
Intruder Detection
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PureEdge™ |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Oscillator, Crystal |
| Additional Feature | VOLTAGE 2.5 AND FREQ 212.5 MHZ POSSIBLE; TRI-STATE; E/D FUNCTION; DIFFERENTIAL O/P; TAPE AND REEL |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.63V |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Depth | 5mm |
| Frequency | 106.25MHz 212.5MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Base Part Number | NBXDPA012 |
| Pin Count | 6 |
| Physical Dimension | 7.0mm x 5.0mm x 1.9mm |
| Operating Frequency | 106.25MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Rise Time-Max | 0.4ns |
| Fall Time-Max | 0.4ns |
| Symmetry-Max | 52/48% |
| Operating Supply Current | 85mA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Output Load | 100 OHM |
| Length | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |